פסיכולוג קליני וטיפול פסיכואנליטי

 

אלון יפה – פסיכולוג קליני בתל אביב

 

מהו פסיכולוג קליני?

פסיכולוג קליני הוא מי שעבר, בנוסף לתואר ראשון בפסיכולוגיה, ותואר שני בפסיכולוגיה קלינית, גם התמחות בת 4 שנים בטיפול נפשי. רוב הפסיכולוגים הקליניים ממשיכים ללמוד ולהכשיר עצמם בדרכים שונות גם אחרי ההתמחות הקלינית.

 

סוגי טיפול פסיכולוגי

קיימים סוגי טיפול פסיכולוגי שונים, שמכוונים באופן שונה את התהליך הטיפולי: טיפול באוריינטציה פסיכואנליטית (טיפול פסיכודינמי), טיפולים קוגניטיביים והתנהגותיים (CBT), טיפולים אקזיסטנציאליסטיים ועוד.

 

מהו טיפול פסיכואנליטי (או טיפול בגישה פסיכואנליטית)?

כבכל טיפול אחר, הפנייה לטיפול היא מתוך מצוקה כלשהי, או חוסר סיפוק, שלעיתים מופיעה כסימפטום מוגדר (כמו חרדה; כאב פרידה; קושי בתפקוד), לעיתים כשאלה שלך לעצמך ("למה נפרדתי ממנה?") ולעיתים כסבל או 'פלונטר' שמתקשים להגדירו.

בגישה הפסיכואנליטית לטיפול, השינוי וההקלה בסבל, מתחילים מתוך ההקשבה והבירור של הלא מודע. מבחינה זו, המטפל נמצא שם כדי לכוון אותך להקשיב לעצמך, ולעיתים כדי לעזור בניסוח או הדגשה של מה שמתגלה.

הלא מודע, במובן הכללי ביותר, הוא כל מה שלא זוכה לביטוי, להקשבה, להכרה, או להתייחסות בחיים היומיומיים. זה כולל תשוקות, חוסרים, כאבים, טראומות, זכרונות מטרידים, ריגושים שנחווים כזרים והתלבטויות מציקות. חלק מהדברים הללו, קשים מאוד לביטוי והכלה ולכן הודחקו או מצונזרים בדרך אחרת על ידי האדם עצמו. 

מצוקות רבות, הרלוונטיות לטיפול בגישה פסיכואנליטית, מתקשרות באופן ישיר או עקיף לחיי האהבה: להעדרם, לחוסרים שפוגשים בהם, לנטישות, דחיות ולאובדנים שהם מזמנים. לקושי לחיות בתוך קשר, לקושי להתאהב או לייצר קשר וכו'. במובן רחב יותר, המצוקה האנושית שטיפול פסיכואנליטית עוסק בה, קשורה גם לתשוקות אחרות בחיים: כמו עבודה, או מימוש אישי.

הטיפול הפסיכואנליטי מייצר מרחב בתוך קשר שבו ניתן לומר את מה שקשה לומר במקומות אחרים בחיים. בנוסף, שואף הקשר הטיפולי לאפשר חוויה עכשיווית, חייה ומשמעותית, שבעזרתה ניתן יהיה להתחדש: לאפשר לעצמך להפתח מחדש להווה ולעתיד, למרות הנטייה האנושית לחזור שוב ושוב על העבר.

 

לפנייה לטיפול לאלון יפה – פסיכולוג קליני בתל אביב – מוזמנים להתקשר: 052-3166671

 

 

052-3166671

ד

צרו קשר

שלח

מייל:

טלפון:

תוכן ההודעה:

שדה חובה

שם:

תודה רבה!

הטופס נשלח בהצלחה

לפניות לטיפול פסיכולוגי, הדרכה והתייעצות: 052-3166671 - אלון יפה פסיכולוג קליני ברמת אביב